ALTI GÜN SAVAŞI: ARAP DEVLETLERİNİN HEZİMETİ, İSRAİL`İN MEŞRUİYETİ

O HALDE SEN VE BERABERİNDE TEVBE EDENLER, EMROLUNDUĞUNUZ ŞEKİLDE, DOĞRU YOLU TUTUN. SİZDEN HİÇBİRİNİZ BÜYÜKLENİP, ALLAH TARAFINDAN KONULMUŞ SINIRLARI AŞMASIN; ÇÜNKÜ UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HERŞEYİ O GÖRÜYOR. (KURAN-İ KERİM 11:112)

Haziran Savaşı olarak da anılan savaş Pan Arabizm ideolojisini yıkıma götürdü ve bölgede İsrail egemenliğini pekiştirdi.

23-01-2019

İsrail'in kurulmasını takiben Arap devletleri ile İsrail arasında gerçekleşen savaşlarda Araplar açısından belki de en büyük mağlubiyet Altı Gün Savaşı'nda yaşandı. 5 Haziran 1967 tarihinde başlayan savaş yalnızca 6 gün sürdü.

Bu süre zarfında zafer kazanan taraf, sayısal üstünlüğü elinde bulunduran Arap devletleri değil, genç İsrail devletiydi. 6 gün süren savaşta İsrail sınırlarını neredeyse üçe katladı ve bölgede kalıcı olarak görülmeye başlandı.

Mısır'dan Sina Yarımadası'nı, Suriye'den Golan Tepeleri'ni ve Filistin'in Gazze Şeridi ile Batı Şeria topraklarını alan İsrail, bölgede kalıcı bir unsur haline geldi ve Filistin krizi derinleşti.

Kudüs, hiçbir devlet tanımasa da İsrail tarafından ebedi ve bölünmez başkent ilan edildi. Savaşın Arap dünyası açısından sonuçları ise daha derin ve yıkıcıydı.

Arap dünyasında Pan Arabizm düşüncesini yıkan savaş, İsrail'in bölgeden atılamayacağı kanaatini yaygınlaştırdı. Arap devletlerini birlikten uzaklaştırdı, bölge liderlerini İsrail ile anlaşmaya ve yönetici olarak konumlarını muhafaza etmek üzere İsrail ve ABD gibi devletlerle işbirliği yapmaya itti.

Altı Gün Savaşı sonrası Arap dünyasında oluşmaya başlayan hakim kanaat ve yöneticilerin tutumu, bugüne kadar devam eden huzursuzluklara ve halkların tepkisine yol açtı. 1967 yılından itibaren bölge halkları ile devletler arasında geri dönüşü zor bir ayrım oluşmaya başladı.

Kaynak: Mepa News

 

DARU'L HİLAFETİ'L ALİYYE MEDRESESİ


YAZI KÖŞESİ

Hilafet-i İslamiyye

SAYAÇ

Bugün 179
Toplam 391452
En Çok 1094
Ortalama 324