İBADETLERDEKİ EDEPLER

O HALDE SEN VE BERABERİNDE TEVBE EDENLER, EMROLUNDUĞUNUZ ŞEKİLDE, DOĞRU YOLU TUTUN. SİZDEN HİÇBİRİNİZ BÜYÜKLENİP, ALLAH TARAFINDAN KONULMUŞ SINIRLARI AŞMASIN; ÇÜNKÜ UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HERŞEYİ O GÖRÜYOR. (KURAN-İ KERİM 11:112)

17-02-2021

İBADETLERDEKİ EDEPLER

Allah Teâlâ'nın emirleri farzlar ve nâfileler olmak üzere iki kısma ayrılır. Farz, ticaretin ana kaynağı olan sermaye hükmündedir. Kurtuluş onunla elde edilir. Nâfile ise ticaretten elde edilen kâr mesabesindedir. Yüksek derece ve mertebeler de onunla kazanılır.

Allah Rasûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Allah Teâlâ buyuruyor ki: "Kullarım bana farz ibadetlerle yakın olmaya çalıştığı kadar, başka bir ibadetle yakın olamaz. Ancak kul bana nâfile ibadetlerle yaklaşmaya devam ettiği müddetçe, onu severim. Sevdiğim zaman da onun işiten kulağı, gören gözü, konuşan dili, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum."[1]

Ey talip!

Allah'ın emirlerini hakkıyla yerine getirmen kolay değildir. Bunun için sabahtan akşama kadar bir anlık bakışından tut, alıp verdiğin nefese kadar, kalbini ve organlarını kontrol etmelisin.

Bil ki, Allah Teâlâ kalbinden geçenleri bilen ve her halini görendir. Attığın adımlardan tut da aklına gelen düşüncelere kadar, bütün iyi ve kötü hallerine vâkıftır. Çünkü sen gerek tek başına gerekse insanlarla beraber olduğun anlarda Allah'ın iki parmağı arasında dönmektesin. Zira yeryüzünde ve gökyüzünde durmakta ve hareket etmekte olan hiçbir şey yoktur ki Allah Teâlâ'nın bilgisi dâhilinde olmasın.

Bu hakikat şu âyet-i kerime ile bize bildirilmiştir:

"(Allah) gözlerin hain (bakış)ını da, göğüslerin gizlediği şeyleri de bilir." (Mü'min, 19)

"O, gizliyi de, gizlinin gizlisini de bilir." (Tâhâ, 7)

Ey miskin!

Allah'ın  huzurundaymış gibi içini ve dışını edeplendir. Tıpkı suçlu ve zelil olan bir kölenin, güç ve kuvvet sahibi olan efendisinin huzurunda gösterdiği edep gibi. Mevlâ'nın seni yasak kıldığı yerlerde görmemesine çalış. O'nun emrettiği yerlerde bulunmaya gayret et.

Bu anlattığımız şeyleri başarabilmen için, sabahtan akşama kadar olan vazifelerini düzenleyip, hangi zamanda hangi işi yapacağını bilmelisin.

Sabahtan akşama kadar Allah Teâlâ'nın sana ulaşan emirlerine kulak ver.

 


[1] Buhârî, Rikâk, 38.


İmam Gazali
DARU'L HİLAFETİ'L ALİYYE MEDRESESİ

 

 

 


YAZI KÖŞESİ

Hilafet-i İslamiyye

SAYAÇ

Bugün 293
Toplam 391566
En Çok 1094
Ortalama 324